Kuidas on talv siiani rapsi jaoks möödunud?

Külvasin sel aastal kahte sorti

  • Annabella – 4. august – taliodra järgi
  • Akilah – 14. august – põldherne järgi (ei ole optimaalne, aga oli vajalik põldude parema grupeerimise eesmärgil)

Külvati teenusena Horsch Focusega. Miks? Ma arvan, et minu enda Horsch Pronto ei saaks taliodra põhuga hästi hakkama, seeme satuks mulla asemel kuhugi põhu sisse ning see tähendab, et kultuuri kasvu algus oleks juba rikutud.

August – Annabella algus oli väga vaevaline, põld ebaühtlane, taimed erinevas kasvufaasis. Algselt sai kahtlustatud külvamise viga, kuid tundub, et tegelikult oli siiski tegemist põua järelmõjuga ja taimed said erinevalt niiskust kätte.
Akilah startis kohe ideaalselt, lasin külvata otse herne järgi. Pisut oli mure kuidas õnnestub, kas hakkab ummistama, aga väljaarvatud kohad, kus hernes oli lamandunud, toimis üllatavalt hästi. 

“Akilah” 10 päeva pärast külvi

Septembriks oli ka Annabella kosunud, ebaühtlane endiselt kuid augud olid hakanud täis kasvama. Tegin 9ndal septembril kasvu reguleerimise. Ja kuu lõpus andsin pisut ka NPK väetist, mis oli mul juba paar aastat seisnud. Ei tahtnud kolmandaks aastaks seda seisma jätta, sest teadagi kipub väetis tükki minema ning tükkis ta ka oli 😀Akilah sai oma kasvu reguleerimise kuu lõpus ning pilt oli väga hea ja ühtlane

“Annabella” on ka hoo sisse saanud
“Akilah” täpselt 30 päeva pärast külvi

Oktoobris tundus tegelikult, et oleks võinud äkki teha ka teise kasvu reguleerimise, sest tänu pikale sügisele kasvas taim väga võimsaks. Lõikasin kasvukuhiku küll lahti ja väga suurt väljavenimist ei täheldanud, aga tunne jäi siiski, et oleks pidanud tegema…Aga nii kaua kui ma mõtlesin tuli juba ootamatult talv peale.

Novembris läks kõik kenasti, lumi tuli külmunud maa peale. Ja kohe algas talv, mis kestis kuni 16. detsembrini, mil algas suurem sula, mis kestis peaaegu jõuludeni. Jõulude ja aastavahetusel tuli õnneks uus kiht lund peale ja peaaegu aastavahetuseni olin mureta. 29ndal detsembril tuli veel paariks päevaks sula, mis natuke lumekihti kahandas.

“Lumeuputus” 19. detsembril

2024 algas aga väga krõbedate külmakraadidega kui temperatuur langes lausa -25 kraadini C ning seda mitte ainult mõneks öiseks tunniks vaid ikka mitu ööpäeva järjest. Talirapsi kasvukuhikul oli üsna õhuke kiht lund peal ja päris huvitav (loe hirmutav) on nüüd oodata, mis saab. Kogemus külma poolt äravõetud rapsiga minul puudub.

Kui tuleb mõni sulaperiood, siis püüan taimi välja kaevata ning toas kasvama panna

One Comment

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga