Põllumehe kõige suurem hirm on talivilja kaotus ja see võib juhtuda mitmel põhjusel:
- Kõige sagedasem põhjus on ebasoodsad klimaatilised talvitumistingimused
- Kasvatatav sort on talvemõjudele tundlik
- Lume all on olnud soodsad tingimused haiguste arenguks (lumiseen!)
- Liiga hiline külv
- Looduskatastroof (suur hulk sademeid pärast külvi)
- Külvad sügisel kogemata suvivilja (jah, seda on juhtunud 😀)
Miks põllumehed talivilja ebaõnnestumist pelgavad?
Taliviljad on väga pikalt põllul (taliraps – 365 päeva, talinisu 330 päeva) ja see võimaldab neil kasutada saadaolevat niiskust ja toitaineid maksimaalselt. Suvivilja kasvuaeg on lühike (ca 90-120 päeva) ja kui sellel ajal juhtub põud olema, on saak rikutud. Taliviljad on põuakindlamad, kuna neil on olnud aega arendada välja korralik juuresüsteem ning nad on võimelised ära kasutama kevadist lumesulamisel tekkivat niiskust.
Neil põhjustel on taliviljad oluliselt saagikamad kui suviviljad. Vaadates viljelusvõistluse tulemusi, siis talinisu rekord on 12,8 t/ha, aga suvinisul 8,4 t/ha, talirapsil 6,9 t/ha ja suvirapsil 3,8 t/ha. Tõsi, talikultuuridel kulub ka sisendeid rohkem, kuid tänu suuremale saagikusele on võimalik suurem kulu kuhjaga tagasi teenida ehk taliviljade puhastulu hektari kohta on potentsiaalselt suurem kui suviviljadel.
Kui juhtub kõige halvem ja kevadel on sinu talivilja põld hävinud ning sa pead sinna külvama suvivilja, siis võib üsna kindel olla, et rahaliselt enam hea aasta ei tule. Kevadel lisandub põldude ümberharimise, külvi ja seemnekulu. Lisaks on taliviljade asendamisel suviviljadega ka külvikord rikutud.
Minul järgneb taliodrale taliraps. Talioder saab valmis tavaliselt juuli viimasel nädalal ning kuna talirapsi külv toimub augusti esimesel nädalal, siis jääb piisavalt aega, et põldu järgmiseks kultuuriks ette valmistada. Taliodra asendamisel suviodraga on isegi varaste sortide puhul oht, et oder valmib alles augusti esimesel või teisel nädalal, mis jätab talirapsi külviks väga lühikese ajaakna.
Talirapsi järel tuleb talinisu. Viimased trendid on pigem suunatud talinisu varasele külvile, isegi augusti viimasel nädalal või siis vähemalt septembri esimesel nädalal. Taliraps saab valmis tavaliselt augusti keskpaigaks, kuid asendades talirapsi suvirapsiga, on valmimisaeg septembris esimene või isegi teine dekaad.
Taliviljade külvi edasilükkumine tähendab potentsiaalset saagikaotust järgneval aastal ehk tekib nõiaring