Eellugu – Pärast aastavahetust langes temperatuur mitmel päeval ja ööl järjest -25 kraadini C. Rapsi kattev lumekiht oli vaid 2-5cm paks. Talirapsi peetakse üsna külmaõrnaks ning juba 15 miinuskraadi võib olla taimele (kasvukuhikule) fataalne. Minu taliraps kasvas tänu pikale sügisele üsna võimsaks ning nagu ma ka eelnevast postituses kirjeldasin, siis oleksin võinud veel ühe kasvu reguleerimise teha.
Pärast külmaperioodi lõppu arutasin paari tuttava põllumehega külmakahju tõenäosust, arvamusi oli mitmesuguseid kindlast taimede surmast kuni vähem kindla taimede surmani 😀 Seega otsustasin, et kui tuleb suurem sula, siis kaevan mõned taimed välja, panen nad kuhugi sooja kasvama ning kui miskit muud sellest eksperimendist ei saa, siis sisu, mida postitada, ikka saab.
Kõigepealt uurisin kohalikust põllumajanduse katsekeskusest, selle eksperimendi mõttekuse ning katse läbi viimise kohta. Sealt tulnud vastuses oldi pigem kahtlevad, sest väljakaevamisel kahjustan ma tugevalt rapsi juuresüsteemi, see viib taime stressi ning juuresüsteemi taastumine võtab pikalt aega, mil taim võib hukkuda. Kirjutasin sellest ka oma Instagrami “storydes” ning siis võttis minuga ühendust üks jälgija, kes siiski utsitas mind seda eksperimenti ette võtma, sest neil (tõele au andes pisut teistes tingimustes) on rapsitaimede välja kaevamine ja uuesti kasvama panemine õnnestunud.
14. jaanuaril 2024 ostsin omale uue labida, kolm pange ning koti kasvuturvast ning pärast pikemat sula otsustasin, et hakkan nüüd taimi välja kaevama. Maa oli paraku muidugi endiselt külmunud ja tuli katse katki jätta.
25. jaanuaril oli taas pikemalt sula olnud, paar päeva enne tõmbasin taimedelt veel lumekihi ka ära, et vihmasadu pääseks otse mulda sulatama. Seekord väljakaevamine õnnestus, tõin tuppa kokku 5 taime (3 suuremat ja 2 väiksemat) ning panin nad keldrisse uude koju sulama.
29. jaanuariks oli selge, et eesti talve päikesepaiste kestvus + ühe aknaga kelder, ei ole just parim kasvukeskkond. Käisin kohalikus ehituspoest ja tõin taimedele kasvulambi. Hakkasin andma taimedele päevas 13h kasvuvalgust. Efekt oli näha juba paari päeva pärast kui taimed olid muutunud rohelisemaks ning hakkasid end valguse poole sirutama. Jälgija soovitusel tõstsin taimi lambile lähemale ning kuna pikalt planeeritud puhkus oli ootamas, siis jäid taimed mõneks ajaks omapäi kasvama.
13. veebruaril tõstsin taimed fotosessiooniks kasvulambi alt välja ning tegin järgmised tähelepanekud
- KÕIK taimed on läinud rohelisemaks kui nad olid tuppa tuues
- Turgor on taastunud ning taime varred seisavad kenasti püstiasendis
- Kõige tähtsam, et KÕIK taimed on hakanud omale uusi lehti kasvatama ehk nad on ELUS!
Mis ma sellest teada sain? Võtsin kahelt erinevalt põllult taimi erinevatest kohtadest ning hoolimata nende kasvufaasist, on nad kõik elus. Kas mul lihtsalt vedas? Vaevalt, sest ma käitusin taimedega võimalikult kehvasti 😀 Peajuur pooleks, lehed puru, mitu päeva pimedas jne. Ja kui nad elasid sellise kohtlemise üle, siis järelikult on nad ka põllul elus.
Muidugi peab silmas pidama tõsiasja, et kui kevadel taimede talvekarastus väheneb ning sel hetkel tuleb -25 kraadi külma, siis võib see olla palju ohtlikum, aga elame näeme, mis talvel/kevadel meile varuks on, sinnani olen üsna kindel, et minu taliraps jäi ellu.
One Comment